logo pot zarabiaj2 banerzarabiaj

Bałtyk i Małopolska najchętniej odwiedzanymi regionami

Pomorze Zachodnie i Małopolska to najpopularniejsze polskie regiony turystyczne spośród najchętniej odwiedzanych w Unii Europejskiej - wynika z lipcowego raportu unijnego urzędu statystycznego Eurostat.

 

Raport, gromadzący najnowsze dostępne dane, dotyczy najchętniej odwiedzanych miejsc w państwach Unii Europejskiej w 2015 roku.

Jak wynika z informacji Eurostatu, w Zachodniopomorskiem turyści wykupili w 2015 roku 12,3 mln noclegów, zaś w województwie małopolskim - 10,9 mln. Pomorze Zachodnie, jak wynika z raportu, było chętniej odwiedzane niż np. Malta czy najpopularniejsze regiony turystyczne Bułgarii, Belgii czy Finlandii.

- Dlaczego inne polskie regiony nie są tak chętnie odwiedzane? Otóż Zachodniopomorskie i Małopolskie to regiony w zasadzie całoroczne - opisuje prezes Izby Turystyki RP Marek Ciechanowski. - Zachodniopomorskie (czyli takie miasta jak Świnoujście, Międzyzdroje czy Kołobrzeg) kojarzy nam się głównie z wypoczynkiem latem. Ale to przecież miejsce, gdzie jest bardzo duży napływ Niemców i Skandynawów w innych miesiącach niż te, w których przypadają nasze wakacje. Goście z tych krajów wypoczywają m.in. w sanatoriach - dodaje. Także Polacy coraz chętniej wypoczywają w swoim własnym kraju.

- Głównymi wyjeżdżającym są nadal pracownicy dużych zakładów z Górnego Śląska. Gros osób, które wypoczywa na polskim wybrzeżu, otrzymuje jakieś formy dofinansowania, np. z funduszów socjalnych - ocenia prezes ITRP.

Zdaniem Ciechanowskiego inaczej wygląda sytuacja w przypadku Małopolski. - W tym regionie znajdują się "ikony" polskiej turystyki: Wieliczka, Kraków, Bochnia, Zakopane, Krynica, Nowy Sącz. Dzięki temu ruch turystyczny jest tu bardzo duży - zauważa. Zdaniem Ciechanowskiego istotne jest też, że Kraków to miasto kongresów, a jego popularność dodatkowo wzrosła m.in. po Światowych Dniach Młodzieży.

Jak wynika z danych Eurostatu, wśród 30 najbardziej popularnych regionów UE odwiedzanych przez turystów przeważają miejsca w Hiszpanii, Francji i Włoszech. Rekordzistą 2015 roku były Wyspy Kanaryjskie (nocleg wykupiło tam ponad 90 mln turystów).

Jak ocenia Ciechanowski, w tym roku możemy się spodziewać wzrostu popularności zarówno najchętniej odwiedzanych regionów w Polsce: małopolskiego i zachodniopomorskiego, jak i miejsc takich, jak wyspy Kanaryjskie. - W 2016 roku turyści wybierali te rejony, które uznawali za bezpieczne, albo takie, gdzie nie było zamachów terrorystycznych. np. na wyspach Kanaryjskich, Balearach czy w Katalonii. Myślę, że Hiszpania, Włochy, Chorwacja pozostaną również w tym roku popularnymi kierunkami. Trochę stracić pod względem popularności turystycznej może natomiast Londyn, który w rankingu Eurostatu zamykał pierwszą dziesiątkę - wskazuje.

Jak wynika z danych Eurostatu, Polacy, którzy podróżowali poza Unię Europejską, najchętniej wybierali w 2015 roku Stany Zjednoczone (17,2 procent noclegów wykupionych poza UE), Turcję (14,3 procent) i Norwegię (11,5 procent).

Powered by jms multisite for joomla